2008 Çöküşünü Bilen Uzman: Bitcoin Değil, Bu En İyisi!

2008 borsa çöküşünü öngören analistlerden Peter Schiff, yeni röportajında Bitcoin (BTC) ve kripto paraların ekonomide uygun bir alternatif olmayacağını savundu.

“Dünya Bitcoin ve kripto paralardan uzaklaşacak”

Dün, Mike Adams ile yaptığı röportajda kripto para piyasasının geleceği hakkında konuşan Peter Schiff, uzun vadede yok olacaklarını öne sürdü. ABD’li eski borsacı, Ağustos 2006’da “ABD için gerçek bir mali krizin geldiğini görüyorum” açıklamalarıyla, krizi önceden haber veren uzmanlar arasında yer aldı.

Peter Schiff, kripto karşıtı duruşuyla bilinir. Geçen yıl Bitcoin’in 10.000 dolara kadar düşeceğine yönelik tahminlerde bulundu. Güncel açıklamalarında, kripto paralar yok olurken, yeni dijital ürünlerin ön plana çıkacağını söylüyor…

Kripto paraların artan popülaritesine rağmen Schiff, dijital bir ekonomide fiat para birimine uygun bir alternatif olmayacaklarını savundu. Bunun yerine, dijital altının daha olası bir seçenek olduğunu öne sürüyor.

Bitcoin yerine “Dijital altın kullanılacak”

Schiff, doların keskin bir devalüasyon yaşamaya devam etmesiyle insanların Blockchain teknolojisi aracılığıyla veya değerli metali tokenize ederek dijital altına yöneleceğine inanıyor. Altının tarihsel olarak güvenilir bir değer deposu olduğunu ve gelecekte de öyle olmaya devam edeceğini savunuyor. Ayrıca, uzun vadede dünyanın sonunda fiat para biriminden uzaklaşacağını ve birçok insanın yeniden altın ticareti yapmaya başlayacağını açıkladı.

Bitcoin savunucuları, kriptoların geleneksel fiat para birimlerine bir alternatif sunduğunu iddia etse de, Schiff bunların güvenilir bir değer deposu olarak işlev görme becerilerine şüpheyle yaklaşıyor.

Schiff’in eleştirilerine rağmen, kripto para birimleri yatırım aracı ve takas aracı olarak ilgi görmeye devam ediyor. Bitcoin’in fiyatındaki son artış, bazı yatırımcıların sonunda bir değer deposu olarak altının yerini alabileceğini tahmin etmesiyle çok dikkat çekti.

Peter Schiff, hangi kripto paralardan bahsediyor

Kriz kahini, doların keskin bir devalüasyonla yerini tokenize metal varlıklara bırakacağını ön görüyor. Altın destekli kripto para birimleri, değeri altının fiyat eşdeğerliğinden kaynaklanan türevlerdir. Şu anda Schiff’in’in bahsettiği piyasanın en büyük altın destekli kripto para birimlerinin listesi:

  1. Tether Gold (XAUT)
  2. Digix Global (DGX)
  3. PAX Gold (PAXG)
  4. Goldcoin (GLC)
  5. Perth Mint Gold Token (PMGT)

Peter Schiff’in fiat para birimine güvenilir bir alternatif olarak kripto paralara şüpheciyle yaklaştığı iyi bilinmektedir. Kriptokoin.com olarak yakın tarihli Bitcoin’de 3.800 dolar açıklamalarına bu yazıda yer verdik. Bazı yatırımcılar dijital altını uzun vadede daha uygun bir seçenek olarak görse de, fiat paralara ana akım bir alternatif haline gelip gelmeyeceği henüz belli değil. Bunun nasıl olacağını yalnızca zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir