4 bin 431 konutun temeli atıldı! Erdoğan: Her bir vatandaşımızı yeni yuvasına mutlaka kavuşturacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Asrın felaketi 6 Şubat depremlerinde kaybettiğimiz 50 binin üzerindeki insanımızın acısı hala tazedir. Adıyaman ile birlikte bazı illerimizde deprem afetini bir de sel felaketi izledi. Bir kez daha depremde ve sellerde kaybettiğimiz kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum.  Depremin yaralarını sarmak için gece gündüz çalışıyoruz. Adil Bey ilk günden beri burada koordinasyonu yürütüyor. Hep birlikte Adıyaman’da koordinasyon içerisinde görev aldılar ve burada çalışıyorlar. Hepsine de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İlk günlerdeki önceliğimiz olan arama kurtarma çalışmalarının yerini zamanla enkaz kurtarma faaliyetleri aldı. Acil ihtiyaçları karşılamak için tüm barınma imkanlarını seferber ettik. Bölge genelinde geçici barınma merkezlerinde 2.5 milyon insanımızı misafir ediyoruz. Depremde hasar alan şehirlerimizin tamamında konteynerlerin sayısını 100 bine çıkartacağız. Diğer barınma alternatiflerini hızla devreye alıyoruz. Bu depremde Adıyaman’da yıkık, yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olarak 37 binin üzerinde binada 95 bine yakın bağımsız bölüm tespit edildi. Deprem bölgesinin tamamında 312 bin binaya çıkıyor. Yaptığımız planlamaya göre, deprem bölgesinde ilk bir yıl içinde 319 bin konut ve köy evi inşa edeceğiz. Adıyaman’da inşa edeceğimiz konut sayısı yaklaşık 50 bini bulacak. Evi yıkılan veya kullanılamaz hale gelen hiçbir Adıyamanlı kardeşimizi mağdur etmeyeceğiz. Her bir kardeşimizi içinde huzurla ve güvenle oturacağı yeni yuvasına mutlaka kavuşturacağız. Kentsel dönüşüm projeleriyle diğer alanları da güvenli hale getireceğiz. 4 bin 431’i Adıyaman’da olmak üzere kalıcı deprem konutumuzun daha bugün burada temelini atıyoruz.Yapım sürecini başlattığımız konut ve köy evi sayısı 56 bin 323’e ulaştı. Deprem gününden beri vatandaşlarımıza çeşitli kalemlerle yaptığımız ödemelerle destek oluyoruz. Ödemeler ve destekler göz önüne alındığında devlet, deprem konutlarını vatandaşlarına hibe seviyesinde bir usulle teslim ediyor.

Birilerinin milletin ne yaşadığından devletin ne yaptığından habersiz oldukları anlaşılıyor. Maalesef bunlar her konuda olduğu gibi bu hususta da yalan yanlış beyanlarla ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Bay Bay Kemal’i biliyorsunuz. Bir şey anlatmaya gerek var mı? Şu mübarek ramazan ayında yine yalan yanlış beyanlarla yalan yanlış haberlerle ne diyor, biz geleceğiz geldikten sonra da her şey bedava. 11 tane büyükşehir belediyen var. Senin bu büyükşehir belediyelerin Adıyaman’a ulaştılar mı? 14 Mayıs’ta bunun hesabını sormaya var mıyız? Bizim bu safsatalarla kaybedecek vaktimiz yok. Pek çok meseleyi aynı anda çözüyor kalıcı konutların inşasını da inanılması zor bir hızda başlatıyoruz. 1 yıl içinde 319 bin konutu ve köy evini teslim etmekte kararlıyız. 3 bini Adıyaman’da olmak üzere 14 bin 600 küçük sanayi dükkanını inşa ederek esnaf ve sanatkarlarımıza, işletmecilerimize teslim edeceğiz.

1 YILDA AYAĞA KALDIRMA SÖZÜNÜ YERİNE GETİRECEĞİZ

Açık konuşuyorum, dünyada bu kadar kısa sürede böylesine büyük bir konut inşası ancak bizim birikimimiz, tecrübemiz, azmimiz ve kararlılığımızla mümkündür. Bugüne kadar milletimize verdiğimiz her sözü tuttuğumuz gibi deprem bölgesi şehirlerini 1 yılda ayağa kaldırma sözünü de yerine getireceğiz. 

AFET YARALARINI SARMADAN HUZUR BULMAYACAĞIZ

Afet yaralarını sarmadan biz huzur bulmayacağız. Demokrasi ve kalkınma atılımları sayesinde Adıyaman’ın da önünde yepyeni bir dönem açılmıştır. Bu iktidar terör örgütlerini gömdü. Bundan sonra da gömmeye devam edecek. Ancak bakıyorsunuz Bay Kemal PKK terör örgütünün uzantılarıyla el ele kol kola dolaşıyor. Bunlara en güzel cevabı 14 Mayıs’ta sandıkta vereceğiz.

.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir