Altın Fiyatları İçin 5 Önemli Yıl Sonu Tahmini!

Altın fiyatları, şimdiye kadar düşük ABD getirilerinden gelen desteğin sağlam doları karşılamasıyla dalgalı bir haftanın ardından Cuma günü düştü. Ancak ABD faiz artırımlarının duraklatılacağına ilişkin bahisler, sıfır getirili altının görünümünü aydınlattı. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Bu durum altını daha da artırmaya devam edebilir

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Federal Reserve, faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda çeyrek puan artırdı, ancak duraklamanın eşiğinde olduğunun da sinyalini verdi. Bu gelişmelerin ardından altın fiyatları güçlü artış kaydetti. OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Güçlü dolar, getirilerdeki düşüşün altına verdiği desteği dengeliyor. Ancak, ekonomik korkular daha düşük faiz oranı beklentileriyle sonuçlanacak. İşte bu da altını daha da artırmaya devam edebilir.

Altın fiyatları tahminleri yükseldi

Commerzbank, Goldman Sachs, Citi ve ANZ tarafından yapılan benzer yukarı yönlü revizyonlara katılarak yıl sonu altın tahminini 2.000 dolara yükseltti. Citi, bir notta şu hususların altını çizdi:

Kıymetli metaller boğa piyasalarındaki genel kaldıracı nedeniyle gümüşün altından daha iyi performans göstereceğini öngörüyoruz. Aynı zamanda iyileşen Çin, güçlü bir şekilde büyüyen Hindistan ve güneş enerjisiyle ilgili tüketim artışına maruz kalması nedeniyle daha yüksek performans gösteriyor.

Altın fiyatları büyük makro gelişmelerden sürekli destek alabilir

Zor durumdaki bankalara yönelik kurtarma önlemleri, haftanın başlarında bulaşma korkularını hafifleterek altını, Pazartesi günü 2.000 doların üzerinde bir yılın en yüksek seviyesine itti. Ancak bankacılık hisseleri, Avrupa devleri Deutsche Bank ve UBS’nin düzenleyicilerin ve merkez bankalarının 2008 mali krizinden bu yana sektöre yönelik en kötü şoku henüz kontrol altına almadıklarına dair endişelerle sarsılmasıyla Cuma günü yeniden değer kaybetti.

TD Securities’de emtia piyasaları stratejisi başkanı Bart Melek, doların biraz güçlenmesi, hisse senedi piyasalarındaki toparlanma ve risk iştahının muhtemelen altının düşmesine neden olduğunu söylüyor. Ancak Melek, külçenin büyük makro gelişmelerden sürekli destek alabileceğini kaydediyor.

Herhangi bir endişe, altının yükselmesi için bir faktör olacak

Fed yetkilileri, geçen haftaki politika toplantısının ardından finansal stresin kötüleştiğine dair herhangi bir gösterge olmadığını söyledi. ABD merkez bankası bu hafta oranları beklenen çeyrek puan artırdı, ancak duraklamanın eşiğinde olduğunun sinyalini verdi.

RJO Futures’ın kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkorn’a göre, ABD bankalarının sermayelerinin yetersiz olduğu konusunda ortaya çıkan herhangi bir endişe, altının yükselmesi için bir faktör olacak.

Bu durum, muhtemelen altının tekrar baskı altına alacak

Commerzbank’taki ekonomistler, piyasa hızlı bir faiz oranı dönüşü beklentisini tekrar düzeltmek zorunda kalacağı için sarı metalin yenilenen aşağı yönlü baskı görmesini bekliyorlar. Bu bağlamda ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Şu anda piyasa, ABD’deki kilit oranların yıl sonundan önce düşürülmesini bekliyor. Bu da son zamanlarda altın fiyatına yeniden canlılık kazandırdı. Ancak, piyasanın faiz oranlarındaki hızlı dönüş beklentisini tekrar düzeltmek zorunda kalacağını düşünüyoruz. Bu muhtemelen altının tekrar baskı altına alacak. Fiyat seviyesinin fiziki talebe yansımaları göz ardı edilmemeli: İsviçre Altın ihracatı, Çin ve Hindistan’da en azından Şubat ayında altın talebinin, fiyatların o zamanlar daha düşük olması nedeniyle oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Çin’in Hong Kong’dan yaptığı altın ithalatı da aynı şekilde güçlü görünüyor.

Altın fiyatları sığınak varlıklara artan ilgiden destek buluyor

ANZ Bank’taki ekonomistler, sarı metalin Federal Reserve’in faiz artırımlarına olası bir ara vermesine ilişkin spekülasyonlarda artan talep gördüğüne dikkat çekiyor. Ekonomistler, sarı metalin, dolar ile en güçlü ilişkilerden birine sahip ve faiz oranı hareketlerine karşı oldukça hassas olduğunu belirtiyor. Buradan hareketle ekonomistler, şu yorumu yapıyor:

Fed’in faiz artırımlarına olası bir ara vermesi, yatırımcıların değerli metale olan tahsislerini artırmasına yol açıyor. Altın fiyatları, devam eden bankacılık krizinin ortasında sığınak varlıklara artan ilgiden de biraz destek buluyor. Spekülatörler tarafından net long pozisyonlardaki artış, hem yeni long pozisyonlar hem de short pozisyonlar tarafından yönlendirildi. Altın destekli ETF’lere girişler son haftalarda keskin bir şekilde arttı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*