İhtiyaçlarını Ertelemek İstemeyenler İçin 8 Alışveriş Tüyosu

Kredi kartları, alışveriş ve çeşitli ödemeler için çoğu zaman kurtarıcı niteliğinde olsa da harcamalar kontrolden çıktığında büyük bir soruna dönüşebilir. İhtiyaçlarınızı ertelemeden mantıklı bir şekilde alışveriş nasıl yapılır, gelin birlikte inceleyelim.

1. Harcama yaparken herkesin kapıldığı o “sanki hiç ödenmeyecekmiş” hissine karşı tetikte olmalısınız.

Özellikle hesap kesim tarihleri yaklaştığında!

2. Gelir gider hesaplaması yapmak, bilinçli kredi kartı kullanımını öğrenmek için ilk oldukça etkili bir yöntemdir.

Bunun için yapmanız gereken ilk şey: bir tarafa maaşınızı, bir tarafa da o ay yaptığınız harcamaları yazmak!

3. Ay sonunda hiç beklemediğiniz ödemelerle karşılaşmamak için harcama yaparken önem sıralaması yapabilirsiniz.

Satın alacağınız ürün veya hizmetin sizin için gerçekten gerekli olup olmadığına karar vermek, bütçenizi büyük oranda koruyacaktır. Bu, aynı zamanda tasarruf etmenize ve birikim yapmanıza da son derece yardımcı olacaktır.

4. Kredi kartının avantajları ve dezavantajlarını bilmek, bilinçli bir kullanıcı olmanızı sağlar.

Hemen hemen herkes için en önemli avantajları arasında, ileri tarihte ödeme imkânı yer alır.

5. Bütçenizi korumak ve daha rahat bir yaşam sürmek için sahip olduğunuz kredi kartı sayısını azaltabilirsiniz.

Eğer mümkünse kredi kartınızı bir iki adetle sınırlamak sizin için faydalı olabilir. Kredi kartlarındaki tüm taksitleri bitirdikten sonra veya ödemelerinizi başka bir kartta toplayarak fazla olanları kapattırabilirsiniz.

6. Marka kampanyalarına hemen aldanmayın.

Marka kampanyalarının çoğu, olmazsa olmaz ihtiyaçlar için düzenlenmemektedir. Aksine size harcama yaptırıp bir sonraki alışverişe teşvik edecek küçük çek veya kuponlar tanımlanmaktadır. Bu sayede hem bu alışverişinizde belli bir miktar harcamanız olacak hem de çeki kullanmak için bir kez daha alışveriş yapmanız gerekecektir. Yani kampanyalar, çoğunlukla bütçenizi korumak yerine bir şeyler satın almanız için gerçekleştirilir.

7. Kredi kartınızı güvenli ve rahat bir şekilde kullanabilmek için taksitlerinizi hesaplamak oldukça katkı sağlar.

Öncelikle her ay düzenli ödenmesi gereken faturalarınızı aşağı yukarı hesaplayarak gelir miktarından çıkarabilirsiniz. Bu sayede günlük yaşamınızı etkileyecek kesintilerden korunabilirsiniz.

8. Kredi kartı borçlarını zamanında ödemek, bilinçli alışverişin ve kredi kartı kullanımının ilk gerekliliklerinden birisidir.

Hesap kesim tarihi yaklaştığında yaşadığınız maddî sıkıntılar nedeniyle ödemelerinizi geciktirecekseniz asgari tutarı ödemeyi tercih edebilirsiniz. Bilinçli kredi kartı kullanımının olmazsa olmazlarından olan asgari tutar, geciken ödemelerden en az zararla kurtulmanızı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir