Joe Biden onayladı: ABD, Alaska’dan petrol ve gaz çıkartacak

ABD’de çokça tartışılan Willow projesi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı..

ConocoPhillips adlı petrol rafineri şirketinin 8 milyar dolarlık teklifi olan Willow projesi hakkında yetkililerin yerel yatırım fırsatı olarak binlerce istihdam oluşturacağını söylemesine rağmen proje çevreci aktivistler tarafından eleştirilmişti.

Çevreci gruplar, projenin iklim ve vahşi yaşam üzerindeki etkileri nedeniyle durdurulması gerektiğini savunmuştu.

Biden onayı verdi

ABD Başkanı Joe Biden, Alaska’da petrol ve gaz çıkarılmasına yönelik projeyi onayladı.

Sondajlar için sınırlar konulacak

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, projenin balinalar, foklar, kutup ayıları ve vahşi yaşam için önemli olan alanlara zarar vermeyeceğinin garanti edildiği ifade edilerek, Alaska’nın geniş petrol rezervinde 13 milyon dönümlük arazideki sondajlar için sınırlar konulacağı aktarıldı.

ABD İçişleri Bakanlığı Arazi Yönetimi Bürosu tarafından yapılan açıklamada, ConocoPhillips’in istediği 5 saha yerine sondajın 3 sahada sınırlandırılması ile bir denge sağlandığı ifade edildi.

Ayrıca Kongre’de Alaska’yı temsil eden 3 milletvekili ve bir Demokrat Parti kongre üyesi de projenin onaylanmasını destekleyerek, bunun bölgedeki topluluklar için ihtiyaç duyulan bir yatırım olduğunu savundu.

Milletvekilleri ayrıca, bunun yerli enerji üretimini artırmaya yardımcı olacağını ve ülkenin yabancı petrole olan bağımlılığını azaltacağını savundu.

“Alaska ve ulusumuz için doğru bir karar”

Projenin arkasındaki ConocoPhillips şirketinin CEO’su Ryan Lance, “Bu, Alaska ve ulusumuz için doğru bir karardır” ifadelerini kullanarak, projenin enerji güvenliğini artıracağını ve Alaska topluluklarına fayda sağlayacağını söyledi.

Petrol sahasında günde 180 bin varil petrol çıkarılması hedefleniyor

Alaska’nın kuzeyinde yer alan tesisin günde 180 bin varil petrol üretebilme kapasitesine sahip olduğu biliniyor.

ABD Arazi Yönetimi Bürosu’na göre bölgenin 30 yıl boyunca 278 milyon metrik tona kadar karbondioksit üreteceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir