Küresel satış dalgasına petrol de katıldı: Günlük kayıp %5’i buldu

Investing.com – ABD’li SVB Financial Group’un (SIVB)  iflası hisse senedinden tahvillere emtiadan enerjiye kadar tüm piyasalarda oynaklığı artırdı.

Banka iflasının sektöre sirayet edeceği ve ABD ekonomisinde durgunluk yaşanacağına dair beklentilerin artmasıyla bugün petrol fiyatları günlük bazda %5 geriledi. Brent petrol 78,38 dolara inerek 9 Ocak sonrası en düşük seviyeyi, ham petrol ise 72,35 dolara inerek 6 Şubat sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Fed’in faiz artış sürecinde korkulan ölçüde resesyon yaşanmaması ve istihdam sektörünün de güçlü olması ABD ekonomisinde resesyon riskini azaltmıştı. Fakat 2008 krizinin ardından ilk kez bir bankanın iflas etmesi, resesyon ve daha ötesi yeni bir kriz endişesini yükseltti. Bu da ekonomik aktivitelerde görülebilecek kayıp düşüncesiyle petrolde sert geri çekilme yarattı.

Önceki dönemde Fed’in Başkanlığını da yapan Hazine Bakanı Yellen, 2008’deki gibi bankaları kurtarma çabasına girmeyeceklerini ve şu anda durumun diğer bankalara sirayet etmemesi olduğunu belirtti.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir