Seçime Giderken Kasada Para Var mı? Hazine’de Açık Rekor Kırdı Ekonomistler Ne Yorum Yaptı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, nakit dengesi Şubat’ta 171,5 milyar TL, Ocak-Şubat dönemindeyse 225,8 milyar TL açık verdi. Faiz dışı denge de Şubat’ta 140,1 milyar TL, Ocak-Şubat döneminde de 174,7 milyar TL açık verdi. Tüm bunlar ne demek mi? 2 ay içinde seçime giden bir Türkiye, deprem felaketinin etkilerini yaşayan 15 milyon vatandaş, son yıllarda alım gücü avuç içi kadar kalan çalışan kesim, ihracat önemli derken açıklardan açık beğenen bir dış ticaret. Ekonomistler ne diyor bakalım mı?

Geçen yıl şubat ayında 55,51 milyar TL fazla veren Hazine Nakit Dengesi bu yılın aynı ayında 171,48 milyar TL açık verdi. 2022 Ocak-Şubat’ta 17,46 milyar TL fazla veren nakit dengesi yine aynı şekilde açığını artırarak 2023 aynı dönemde 225,78 milyar TL açık vermiş oldu.

Hazine, nakit dengesi ve faiz dışı denge verileri görülen grafikte, sanatçının anlatmak istedikleri çok önemli.

Türkiye, 14 Mayıs’ta yapılması planlanan bir seçim dönemine girmiş bulunurken, seçim tersten, alttan, üstten nereden okursak okuyalım ‘ekonomi’ demek. EYT düzenlemesi de bu ay itibarıyla hayat geçiyor. Bunların hepsi bütçe üzerinde bulunan ödemeler.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, bütçede açığın bu yıl erken gerçekleşeceğini öngörüyor.

Deprem felaketinin de etkileri görülüyor.

Devamında “Deprem ve seçim sebebiyle artacak olan kamu harcamaları ile 2023 yılı bütçesinin delik olması içten bile değil” ifadeleri bulunuyor.

2022 yılı yüksek enflasyonla artan vergi geliri etkisi de bu sene görece kısıtlı olursa, seçim sonrasında hem tahvil faizlerinde hem de vergi oranlarında artış olabilir.

Yüzde 205 borç çevirme oranı! Kısaca borcumuz ve faizi artıyor.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl de borçlara başka bir açıdan yaklaşıyor ve 7 yıldaki artışı gören gözler inanamıyor.

Bu tablonun enflasyon etkisi ise TÜİK bile görmezden gelemeyeceği yolda ilerliyor.

Bu tablonun bir de seçim sonrası yansımaları sorgulanıyor.

Öyle ya da böyle ekonomideki sorunlar seçim sonrasına ötelenmeye devam ederken, seçim sonuçları kısa vadede halkın cebini delecek. Burada ana soru uzun vadede ne olacağı? Sizin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir