Sosyalist Solda neler oluyor… TKP’ye sol baskı…

ODATV ÖZEL

TKP, 6 siyasi partinin içerisinde yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer almadı. Buna karşın sol cenahta TKP’nin bu tutumuna karşı bir ön yargı oluştu. Gerek sanat camiası gerek medyada da TKP’ye, Emek ve Özgürlük İttifakı’na katılması için bir baskı söz konusu.

KEMAL OKUYAN’A İTTİFAK BASKISI

Gelen bilgilere göre solun tanınmış isimleri Kemal Okuyan’ı arayarak, “Bu bir program birliği değil, seçim ittifakı” diyerek, Okuyan’ın Emek ve Özgürlük İttifakı’nda olması gerektiğini söylüyorlar.

“TARİHİ SORUMLULUK”

Ancak Okuyan, “Bu tarihi bir sorumluluktur” diyerek, ittifaka dâhil olmak istemiyor. TKP, 42 ilden kendi adıyla seçimlere girecek.

TKP, TÜM İLLERDE SEÇİME KENDİ ADIYLA GİRECEK

TKP’nin bu baskı karşısında nasıl bir tutum alacağı merak edilirken bugün parti tarafından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, Sosyalist Güç Birliği’nin, bütün siyasi oluşumları birlikte hareket etmeye çağırdığı hatırlatılarak, “Bağımsız, egemen, laik bir ülke ve devletçi-planlı bir ekonomiye dayalı eşitlikçi bir toplumsal düzen hedefi seçim dönemlerinde unutulacak, bir kenara konacak ayrıntılar değildir” denildi.

“SOL-SOSYALİST GÜÇLERİN MİLLETVEKİLİ HESAPLARIYLA GÜNDEME GELMESİ YAKIŞIKSIZ BİR DURUM”

Sosyalist-solun eleştirildiği açıklamada, “Sol-sosyalist güçlerin yoğun bir biçimde seçim aritmetiği ve milletvekili hesaplarıyla gündeme gelmesi yakışıksız bir durumdur” ifadelerine yer verilerek, “TKP Türkiye’nin bütün kentlerinde ve seçim bölgelerinde milletvekili seçimlerine katılacaktır” denildi.

“İSTENEN SONUCUN ELDE EDİLEMEMESİ DEĞERLENDİRME FARKLILIKLARINDAN”

Öte yandan Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite üyesi ve Genel Sekreteri Kemal Okuyan da bir açıklama yaptı. Okuyan, açıklamasında, “Bu çağrının istenen sonucu vermemesinin temel nedeni HDP’ye ilişkin değerlendirme farklılıklarıdır. Çok bileşenli bir yapıya sahip olan bu partinin NATO, Avrupa Birliği, emperyalizmin bölgesel planları, tarikat ve cemaatler, TÜSİAD sermayesi ve benzeri konulara dair ve ülkemizin en hassas ve kritik tarihsel dönemi olan 1919-1924 yıllarına dönük yaklaşımı TKP açısından bir siyasal işbirliğini olanaksızlaştıran içeriktedir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir