Yunan basınında Erdoğan manşetleri: Etkileyici ve eşi benzeri görülmemiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kutlanan 25 Mart Yunan milli bayramı nedeniyle Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e kutlama mektubu gönderdi. Erdoğan’ın bu hareketi Yunan basınında geniş yer buldu.

Protho Thema gazetesinde “25 Mart milli bayramında Türkiye’den Yunanistan’a “dostluk atağı” başlığı ile çıkan haberde “Türkiye’den bağımsızlık günü olan 25 Mart’ın ulusal bayramı için Yunanistan’a dilek mesajları gönderen Türk siyasi liderliğinin tutumu  etkileyici ve eşi benzeri görülmemiş görünüyor.” İfadeleri yer aldı.

“YAŞANAN FELAKETLER DİLİ YUMUŞATTI”

Haberde iki ülkede yaşanan  deprem ve tren kazası felaketlerinden sonra ilişkilerdeki yumuşamaya dikkat çekilen haberde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Yunanistan’daki Türkiye Büyükelçiliği’nden gelen kutlama mesajlarına da yer verildi.

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias Protho gazetesine yaptığı açıklamada “Zehirli dil yok, sözlü saldırı yok, şiddet tehdidi yok. Yunanistan her zaman tam da bu koşullar altında diyalog istediğini söylemiştir. O halde Türklerin bu tür davranışlarına karşılık vermek zorundayız, dilerseniz bizim de yükümlülüğümüz var” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir