İtalya’da bir ada yabancılara 3 ay boyunca ücretsiz yaşama şansı veriyor

Zamanla yerel halk, daha iyi bir gelecek arayışıyla başka bir yere gitti ve artık köy yaşamını tasvir eden sokak sanatıyla kaplı antik mahalleyi talan etti. Geçtiğimiz yüzyılda Ololai’nin nüfusu 2.250’den 1.300’e düştü ve her yıl yalnızca birkaç bebek doğdu.

2018 yılında köy, eski mahalleyi yeniden canlandırmak için geniş çapta duyurulan bir önlemi benimsedi: harap evleri 1 euro karşılığında satma.

“Bu büyük bir başarıydı; birçok yabancı düzinelerce terk edilmiş evi satın aldı ve restore etti. Artık yüksek hızlı internete yatırım yaptığımıza göre, bu yeni ‘Ololai’den Çalışmalar’ projesiyle köyümüzü dijital göçebeler için bir merkeze dönüştürmek istiyoruz.” Belediye Başkanı Francesco Columbu CNBC’ye söyledi.

Uzaktan çalışanlar için ücretsiz konaklama

Ololai belediye binası, dünyanın her yerinden uzaktan çalışan 30 kişinin önümüzdeki 2 yıl boyunca köyde kalması için konaklama için 20.000 avro ayırdı.

Online başvurular Aralık ayına kadar açıktır. Seçilenler, Avrupalı ​​olmayanların İtalya’da vizesiz kalabilecekleri maksimum süre olan 3 aya kadar ücretsiz kalabilirler.

“Belediye binasının kasasından ayrılan bütçe, yerel ailelerden dijital göçebeler için mobilyalı iki yatak odalı bir daire için ayda yaklaşık 350 € tutarında konut kiralamak için kullanılacak. Kamu hizmetleri, faturalar ve belediye hizmet vergileri de karşılanacak, ancak ulaşım ve uçak biletleri bu kapsamda olmayacak” diye açıklıyor Matta.

Geçmişte hayvanlarıyla birlikte zemin katta uyuyan çoban ve çiftçilerin ailelerine ait olan dairelerde ofis ve yüksek hızlı internet bağlantısı bulunuyor.

Çalışanlar yerel halkın fuar ve festivallerine davet edilecek. Kazananlar, ayrılmadan önce yerel topluluğa bir konferans, makale, araştırma makalesi veya belgesel gibi bir şeyler vermeyi kabul etmeleri halinde Sardunya’da ücretsiz olarak kalabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x