Motosikletli saldırıların sayısı artarken son kurban galerici Sertaç Çelik oldu

İstanbul Küçükçekmece Söğütlüçeşme Mahallesi’nde 6 Kasım’da iddiaya göre, 1 çocuk babası galerici Sertaç Çelikli (36) evinin önündeyken motosikletle gelen 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı. Saldırı sonrası Çelikli yaşamını yitirirken, saldırganlar kaçtı. Bu cinayet gözleri bir kez daha sayıları artan motosikletli suikast olaylarına çevrilmesine neden oldu.

MOTOSİKLET SALDIRILARI ARTIYOR

Dünyaca ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar, Kolombiya Adalet Bakanı’nı öldürmek için motosikletli suikastçileri kullanırken, motosiklet, Latin Amerika’nın birçok kentinde en yaygın öldürme yöntemi haline gelirken, Türkiye’de de son dönemlerde bu şekilde cinayetlerin sayısı artıyor. Genelde polis tarafından aranan kişilerin kullanıldığı bu cinayetlerden çoğu fail kaçak durumda.

EN BİLİNENİ DALTONLAR ÇETESİYDİ

Türkiye’de motosikletli silahlı saldırılarda en çok bilinen grup ise liderliğini şu an İtalya’da cezaevinde olan 1984 doğumlu Barış Boyun’un yaptığı Daltonlar Çetesi. İstanbul Beyoğlu’nda mahalle çetesi olarak etkin olan Daltonlar Çetesi’nin işlediği suçlar daha sonraları uluslararası ilişkilere kadar uzandı. Örgüt, motosikletli suikast timi ile işlediği cinayetlerle adını duyurmuştur.

Daltonlar Çetesi’nin motosikletli saldırılarından bilinenleri ise şöyle;

16 Nisan 2022 tarihinde Kasımpaşaspor’un tribün lideri olan ve Emrah Ayverdi Çetesine de mensup olan Yüksel Ustahüseyin Daltonlar Çetesinin motosikletli timi tarafından öldürüldü.

Sırbistan’da aktif olan büyük uyuşturucu çetesi Skaljari’nin yöneticilerinden olan Jovan Vukotiç, 8 Eylül 2022’de örgütün motosikletli timi tarafından öldürüldü.

24 Aralık 2022 Kağıthane’de Daltonlar Çetesi, Anucur Çetesine bağlı bir kafeye motosikletli timle saldırı gerçekleştirdi. Çatışmada olayla alakası olmayan Kur’an kursu hocası Ramazan Arslan çatışma arasında kalarak öldü.

Daltonlar Çetesi, 11 Eylül 2023 tarihinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da bu kez kendi infaz çeşitleri olan motosikletli saldırıya maruz kaldı. Çeteye mensup 6 kişi araç içinde kalaşnikof silahla saldırıya uğrayarak olay yerinde öldü.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ DE MOTOSİKLETLE İŞLENDİ

Ülkü Ocakları eski genel başkanı 38 yaşındakiSinan Ateş de yine Ankara’da motosikletçi suikastçiler tarafından öldürülmüştü.

İŞTE İSTANBUL’DA BASINA YANSIYAN SİLAHLI SALDIRILAR

Kağıthane’de 18 Mayıs 2022’de motosikletli iki kişi, düğün organizasyon firmasına ait iş yerine silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda yaralanan olmadı.

Kağıthane’de 9 Ocak 2023’te yolda yürüyen üç kişi motosikletli kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda Cihan H. ve Cihan Ö. yaralanırken, üzerinde kimlik çıkmayan bir kişi de öldü.

Kağıthane’de 4 Ekim 2022’de kurye kılığında bir kafeteryaya giren bir kişi, kaskını çıkarmadan elindeki tabancayla “Mesut kim” diyerek rastgele ateş açtı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Kağıthane’de 3 Kasım 2022’de yolda yürüyen Murat Yeşilçeçen, motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğradı, yaralı kurtuldu.

Kağıthane’de 13 Kasım 2022’de trafik ışıklarında aracıyla beklerken motosikletli iki şüphelinin silahlı saldırısına uğrayan B.D., öldü.

Kağıthane’de 2 Ekim 2022’de motosikletle gelen şahıs kaldırımda yürüyen Cihan B.’ye ateş açtı. Cihan B. ayaklarından yaralandı.

Kağıthane’de 25 Temmuz 2022’de sokakta yürüyen Soner E. ve Betül Ö. yanlarından hızla geçen motosikletteki iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. Soner E. iki bacağından vurulurken, Betül Ö. sağ bacağından vuruldu.

Kağıthane’de 26 Ağustos 2022’de motosikletle sokağa giren 2 kişi berber dükkanına silahlı saldırı düzenledi. Dükkan sahibi Emrah Özbek bacağından yaralandı.

Fatih’te 31 Ekim 2022 tarihinde motosikletli dört kişi yüzlerini kask, maske ve kapüşonla gizleyerek Eray Anıl K.’ye ateş açtı. Eray Anıl K., omzundan vurularak olaydan yaralı kurtuldu. Saldırı sırasında annesiyle birlikte yürüyen Ahmet C. de koluna isabet eden kurşunla yaralandı.

Şişli’de 1 Aralık 2022 tarihinde yol kenarında motosikletiyle bekleyen silahlı bir kişi, F.A. ve C.S. isimli iki kişiye ateş etti. F.A ve C.S yaralı kurtuldu.

Esenyurt’ta 3 Eylül 2022 tarihinde motosikletli iki kişi, Ahmet Karatay’a ateş etti. Saldırıda ağır yaralanan Karatay ölürken, olay yerinde bulunan Murat Ö. ise hafif yaralandı.

Levent’te 9 Ekim 2022 tarihinde motosikletli iki kişi, metro durağı girişinde bekleyen bir kişiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıya uğrayan kişi yaralı kurtuldu.

Ortaköy’de 8 Eylül 2022 tarihinde eğlence mekanına giden motosikletli dört kişi güvenlik görevlilerine ateş açtı. Güvenlikçiler tarafından silahla karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmada 4 kişi yaralandı.

Seyrantepe’de 20 Temmuz 2022’de bir oto tamircisinin önüne motosikletle gelen iki kişi, işyerine silahlı saldırı düzenledi.

Ataşehir’de 31 Ekim 2022’de arkadaşının yanına giden 20 yaşındaki bir genç, kask ve maske takan motosikletli saldırganlar tarafından silahlı saldırıya uğradı.

Avcılar’da 14 Nisan 2022’de motosikletli iki kişi sokakta gördüğü Hürkan Özkan’a ateş etti. Hürkan Özkan kafasına isabet eden kurşunlarla yaşamını yitirdi.

Bahçelievler’de 11 Ekim 2022’de berberden çıkan 22 yaşındaki Emrullah Tapu öldürüldü.

Esenyurt’ta 11 Haziran 2022’de motosiklet üzerindeki iki kişi, kırtasiyeden çıkan K.Ö.’ye 3 el ateş ederek kaçtı. K.Ö. bacağına isabet eden kurşunla yaralandı.

Beyoğlu’nda 19 Nisan 2022’de Kasımpaşa tribün liderlerinden Yüksel Ustahüseyin, iftara gideceği esnada eşi ile çocuklarının gözü önünde otomobil ve motosikletli saldırganlar tarafından açılan çapraz ateşle öldürüldü.

Bahçelievler’de 10 Ağustos 2022’de motosikletle gelen iki kişiden biri elindeki uzun namlulu silahla karşılıklı bulunan iki işyerini arka arkaya taradı. Esnafın silahla karşılık vermesi sonrası çatışma çıktı. Saldırıda bir müşteri yaralandı.

Beylikdüzü’nde 2 Ekim 2022’de iki kişi motosikletle geldikleri otoparkı, uzun namlulu silahla taradı. Onlarca merminin sıkıldığı otoparkta bir kişi yaralanırken olay yerindeki bir köpeğe ise üç mermi isabet etti. Otopark ve çevresinde 30’a yakın boş kovan tespit edildi.

Okmeydanı’nda Talha Burak Karayılan, 22 Şubat 2022’de motosikletle gelen kasklı iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. Karayılan yaralı kurtuldu.

Ümraniye ve Sarıyer’de iş insanı C.Ö.’nün bulunduğu otomobile birer gün arayla motosikletli silahlı saldırı düzenlendi. C.Ö.’nün bulunduğu otomobil 15 Haziran akşamı Ümraniye’de, 16 Haziran günü ise Sarıyer’de motosikletli iki kişi tarafından silahlı saldırıya hedef oldu. C.Ö., saldırılardan yara almadan kurtuldu.

Beylikdüzü’nde 30 Mart 2022’de motosikletli iki kişi Tekel bayisine doğru silahla ateş etti. Saldırıda yaralanan olmadı.

Sarıyer’de 27 Temmuz 2022’de iki grup arasında çıkan tartışmadan sonra olay yerinden uzaklaşan şüpheliler çok geçmeden motosikletle gelip karşı gruba ateş açtı. Saldırıda bir kişi öldürüldü.

Bağcılar’da 17 Mart 2022’de oto yıkamaya motosikletli kişiler AK-47 (Kalaşnikof) tipi uzun namlulu silahla ateş açtı. Saldırıda yaralanan olmadı.

SIRBİSTANLI ÇETE LİDERİNE MOTOSİKLETLİ SALDIRI

Şişli’de 9 Eylül 2022’de Sırbistan’ın bilinen organize yeraltı örgütlerinden ‘Skaljari’ çetesinin lideri olduğu ileri sürülen Jovica Vukotiç, motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. Skaljari öldü.

Sırp çetesi lideri Jovica Vukotiç

Esenyurt’ta 1 Ağustos 2022’de motosikletli iki kişi dönerciye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda bir kişi yaralandı.

Eyüpsultan’da 16 Şubat 2022’de motosikletle gelen iki kişi yufkacı ile kahvehaneye silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda yaralanan olmadı.

Bağcılar Güneşli ve Göztepe Mahallesinde, 9 Mart 2022’de aynı firmaya ait iki farklı oto yıkama şubesine motosikletli iki saldırgan tarafından uzun namlulu silahla saldırı düzenlendi. Polis, şüphelilerden O.K.T.’yi 13 Mart Pazar günü yakaladı. Şüphelinin evinde yapılan aramada anahtarlık şeklinde suikast tabancası ve bu tabancaya ait fişekler ele geçirildi.

Ataşehir’de 18 Ocak 2023’te bir otomobile pusu kuran motosikletli grup ateş açtı. Otomobildekiler yara almadan olay yerinden uzaklaştı.

İLGİLİ HABER

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x