Naci Görür ‘İlk Kez Açıklayacağım’ Dedi, O İli Uyardı! ‘Deprem Üretirse 7,4’e Kadar Çıkabilir’

Prof. Dr. Naci Görür ‘İlk kez açıklıyorum’ diyerek Tunceli ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erzincan- Karlıova arasında bulunan fay hattının 7,4’e kadar deprem üretebileceğini söyleyen Görür, ‘Tunceli tehdit altında’ dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür katıldığı bir televizyon programında Türkiye genelinde yaşanması muhtemel depremlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Görür, merkez üssü Tunceli’nin Pertek ilçesi olan 3.1’lik depremin ardından yaptığı değerlendirmede ‘İlk kez açıklıyorum’ diyerek ‘ürkiye’de Tunceli tehdit altında. Bugün Tunceli’den kimse bahsetmiyor ama Tunceli tehdit altında çünkü Erzincan- Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790’lar da deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme periyodu var. 1794’e 250 koyarsanız günümüze yaklaşırsınız. Dolayısıyla tehlikeli orası.’ ifadelerini kullandı.

Olası deprem için Erzincan-Bingöl-Karlıova bölgesini işaret eden Görür, ‘Bu fay eğer deprem üretirse 7,4’e kadar deprem çıkabilir. Bu fay Tunceli’ye fazla uzak değil. Tunceli’ye yakın Tunceli hemen bu fayın güneyinde.’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x